Позив за учествовање на конкурсу « Крв живот значи «

CRVENI KRST RASPISAO KONKURS "KRV ŽIVOT ZNAČI"!!!

Планом рада Црвеног крста Србије , а у оквиру тога и Црвеног крста Ужице предвиђено је као и претходних година да се у 2018. години спроведе наградни  конкурс из области добровољног давалаштва крви који носи назив « Крв живот значи «.

Ове године се предлогом комисије за добровољно давалаштво крви Црвеног крста Србије уводи могућност да све узрасне категорије конкуришу видео радом и фотографијом, тако да уметнички конкурс „ Крв живот значи „од 2017. године садржи 4 категорије: литерарни, ликовни рад, видео формат и фотографију.

Од ове године овај конкурс се подиже на ниво директне промоције давалаштва крви чији је крајњи исход прикупљање јединица крви по школама. Поред награде за најбоље пласиране ученике и наставнике биће награђене школе које обезбеде највећи број давалаца крви на акцији у односу на број ученика. Школе у којима и наставно особље даје крв имају веће шансе за победу.

Одељења у којима је расписан конкурс треба заједничким радом да сачине материјал ( позивнице) којим ће своје родитеље/ пунолетне чланове своје породице /на креативан начин позвати да дају крв на акцији добровољног давања крви.

Акција давања крви ће се организовати у Црвеном крсту Ужице 13.04.2017.године у времену од 10:00 до 16:00 часова.

Ликовни рад

Све технике ликовног изражавања су дозвољене до формата 35 cm X 50 cm.

Сви радови на полеђини морају садржати следеће податке:

-Име и презиме аутора

-Назив школе и разред

-Назив града или општине

-Име и презиме наставника

Препорука: не користити графитне оловке, дрвене бојице и шљокице.

Литерарни рад

Литерарни радови могу бити писани у прози и стиховима до дужине 2 стране А4 куцаног текста, фонт Arial, величина слова 12 без прореда.

Радови не треба да промовишу наменско давање крви већ да одишу позитивном атмосфером и да промовишу добровољно, анонимно и ненаграђено давање крви.

Сви радови на полеђини морају садржати следеће податке:

-Име и презиме аутора

-Назив школе и разред

-Назив града или општине

-Име и презиме наставника

Мотивациони видео спот или филм за рад са младима на промоцији добровољног давалаштва крви

Видео спот или филм може трајати до 3 минута, мора носити знак Црвеног крста и имати одговарајући пратећи звук-музичку подлогу која не подлеже ауторским правима или говор.

-Сви снимци морају бити у 16:9 видео формату

-Резолуција SD ( 720x576) или  HD ( 1280x720 ) или full HD (1920 x 1080)

-кодек формат mpeg2 H264 за компресовање

Афирмативна фотографија са акције добровољног давања крви

Препорука: користити фото апарат , а не мобилни телефон

Обавезни елементи:

-фотографија мора бити у jpg формату

-најмање прихватљива резолуција full HD ( 1920x1080)

-најмање 16,7 милиона боја

-доставља се на ДВД

Све категорије ученика:

-      Ученици од I до IV разреда основне школе

-      Ученици од V  до VIII разреда основне школе

-      Ученици од I до IV разреда средње школе

Критеријуми за оцењивање:

-      Оргиналност идеје

-      Промоција лепоте живљења и поклањања

-      Позив на добровољно давање крви

-      Разумевање личног доприноса промоцији давалаштва крви

-      Видљив дух принципа добровољног, анонимног и ненаграђеног давања крви

-      Препознато место Црвеног крста у давалаштву крви.

-      Одговарајући садржај узрасту ученика

Смернице:

Радови који садрже болничку атмосферу, натуралистичке елементе ( игле, шприцеве и сл.) приказују или говоре о саобраћајним несрећама и смрти су промашили тему:као такви, не улазе у критеријум за награђивање.

На Градском нивоу стручна комисија ће направити селекцију и по три најуспешнија рада из сваке категорије ће бити награђена.

Потребно је да радови из школа доспеју до организације Црвеног крста Ужице до 15.априла 2018. године.

Награђени радови ће учествовати на конкурсу Црвеног крста Србије где ће такође прво, друго и треће место бити награђени и то: прво место- летовање у објекту Црвеног крста у Баошићу, друго и треће пласирани биће награђени вредним наградама.