• 1skola
  • IMG 2219
  • mask2023

Прва основна школа краља Петра II је прославила 187. рођендан

- Од како је у Србији кнеза Милоша далеке 1829. постављен Милутин Будимировић за првог учитеља вароши Ужичке а школа у коју је намештен проглашена за „државну“ у нашем граду се, до данас непрекидно одвија образовно васпитни процес. Од тада је прошло читавих 187 година -

У суботу, 24.12.2016. године, поводом обележавања 187 година постојања, у најстаријој ужичкој школи одржана је пригодна свечаност.
После свечане седнице, на којој су прочитани најбољи ученички радови литерарног конкурса, награђени су и најуспешнији ученички радови ликовног конкурса, почео је програм у коме су учествовали чланови драмске, рецитаторске и литерарне секције. „ И они су били ученици наше школе“ био је мото програма. Двоје ученика имали су улоге водича кроз путовање у прошлост.
У малом холу школе, гости су уживали у прилагођеној сцени из текста „Шешир професора Косте Вујића“ , као и у мелодији коју је извео школски хор.

Водичи и гости наставили су шетњу до великог хола, одакле су постављени панои са фотографијама и занимљивим причама о животу знаменитих личности ове школе и нашег града. Прва прича односила се на Марију Магу Магазиновић, а као део приче о Магином животу, млада балерина Тијана Дрндаревић извела је ефектну балетску тачку.

Даљу шетњу гости су наставили кроз велики ходник школе, где су видели паное и чули приче из живота Љубомира Каљевића, Љубице Чакаревић, Милутина Ускоковића, Љубомира Стојановића. Прича о животу Љубомира Симовића испричана је уз читање одломака из „Ужица са вранама“. Водичи су причали и о животу Стојана Стива Тешића, а свечаност је завршена уз звуке виолине и композицијом Жарка Петровића.

Занимљиву идеју успешно су реализовали сви учесници овог програма, који се својом оригиналношћу и креативношћу разликовао од уобичајених школских прослава.
Тимски рад ученика/ца и наставника/ца још једном се показао као кључни за успех било које активности у школи.

Биљанa Кнежевић, проф. срп. језика и књижевности

Опширнији чланак у Ужичкој недељи можете прочитати овде