ФИЛМСКА ПРОДУКЦИЈА „РАДРЕНИС“ И У ПРВОЈ ОСНОВНОЈ ШКОЛИ

Будући да запослени из Прве основне школе са интересовањем прате активности ОШ „Ђура Јакшић“ из села Равни на пољу аматерског филма (погледати: http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Holivud-u-selu-Ravni.lt.html) ступили смо у контакт са професором историје Милошем Рацићем. Гдин Рацић се одазвао позиву да, са нашим ученицима у главној улози, снимимо  филм са темом о времену „када је све почело“ тј. из доба у коме је један од великих ужичких добротвора Илија Наранџић највећи део имовине завештао за зидање школе на Доњој чаршији.

Иако је била недеља, нерадни дан, позиву за „кастинг“ одазвао се велики број ученика. Многи од њих су још од раније „наоружани“ знањима са разних секција: новинарске, драмске, рецитаторске... Смех, дечја граја и повремено озбиљна дебата у вези са карактерологијом ликова, могли су се чути у наставничкој зборници. Смењивале су се групе „глумаца“ усмеравани Милошевим сугестијама.

Проф. Рацић је већ на самом почетку истакао да он „није професионални режисер или драматург“ нити неко „ко држи школу глуме“. Он је само „аматер и заљубљеник у филмску уметност“. Замолио је децу за разумевање уколико не буду „добили главне улоге“ истакавши да то неће значити да нису добро глумили већ једино да је он стекао утисак „да би се ђаци које буде одабрао нешто боље уклопили у његову замисао о причи у вези са сценариом“.

Пар сати су се глумице и глумци из наше школе смењивали на сцени уживљени у ликове које су тумачили. Време је просто летело. На крају је за  филм на коме ће се наредних недеља радити издвојена „основна глумачка постава“. Проф. Рацић је присутне ученике позвао на филмски фестивал који се у децембру, већ традиционално, одржава у њиховој школи у Равнима. Истакао да ће се тада гледати дечји аматерски филмови снимљени током 2014. године и да ће најбољи добити награду „златни скриж“ (названа по биљци по којој и село Скржути носи име). Поменуо је и доделу признања за најбоља глумачка остварења. Опраштајући се са ученицима изразио је наду да ученици неће одустати од глуме те да ћемо на пролеће започети нове филмске подухвате.