Прва основна школа краља Петра II

  • 1skola
  • 300863161 1295476421193306 4572904186483770844 n
  • engleski2023
  • IMG 2219
  • mask2023
Штампа

Немачки језик постаје хит

У ужичком недељнику "Вести" од 7. Јуна 2013, у броју 3338 објављен је чланак у вези са порастом интересовања родитеља и ученика у Ужицу за немачки као други страни језик. Поменути текст наводимо у целини: 

Немачки језик постаје хит

- Све чешћи разлог због кога се родитељи опредељују за Прву основну школу je поред квалитетног наставног кадра и модернизоване наставе, могућност да деца уче немачки као други страни језик

Прва основна школа краља Петра II је од школске 2012/13. успоставила интензивну сарадњу са Ужичком Гимназијом која је од скора  крунисана титулом ДСД-школе (DSDDeutschesSprachdiplom). Након интензивног рада руководства обе школе и професорки немачког језика недавно је постигнут договор са др Борисом Менратом, саветником и координатором за немачки језик у Србији и шефом Немачке централе за школовање у југоисточној Европи, о увођењу Немачке језичке дипломе у поменуте школе.

 

 

Немачка језичка диплома представља испит знања немачког језика Конференције министара културе Савезне Републике Немачке за ученике немачког језика у иностранству. Иста је призната је на немачком говорном подручју као званични доказ о познавању немачког језика. Испит за стицање поменуте дипломе организује Немачка централа за школовање у иностранству. Ученици који се одлуче за полагање испита добијају диплому коју потписује председник Централног одбора и немачки амбасадор. Сваке године овај испит полаже више од 14.000 ученика у више од 50 земаља света. Све припреме, већина материјала за учење и полагање испита су бесплатни. Ученици који положе други степен Немачке језичке дипломе (референтни ниво познавања језика Б2) имаће довољно знања немачког језика за студије на неком од немачких универзитета и неће морати да полажу испит из немачког језика који је иначе обавезан при упису на студије у Немачкој. 

 У Србији ће се испит за Немачку језичку диплому првог степена (ДСД I, ниво А1/Б1) први пут полагати од следеће године. Тај степен дипломе могу стећи само ученици у школама које је за то овластила Конференција министара културе немачке и који су похађали додатну наставу немачког језика. Тренутно је у Србији 16 таквих школа, а Прва основна школа краља Петра II може да се похвали да је једина основна школа која је ушла у сарадњу са једном средњом школом да би програмом обухватила осам година наставе немачког језика и тиме вишегодишњи напоран рад ученика и професора крунисала једном тако важном дипломом. Тренутно Прва основна школа је,  поред О.Ш. Дринка Павловић из Београда,  једина основна школа обухваћена овим програмом. Професорке обе школе, Соња Марковић, Марина Марјановић и Биљана Милошевић, су ушле у програм обуке, а школама је већ испоручен известан број уџбеника по којима ће се будући "ДСДовци" спремати за испит.

Према речима директора Прве основне школе Владана Чумића- све чешћи разлог због кога се родитељи опредељују за Прву основну школу, осим квалитетног наставног кадра и модернизоване наставе, јесте могућност да деца као други страни језик уче немачки: „Због те могућности све чешће нам долазе и ученици који живе далеко од наше школе. -Исту појаву, додаје директор, констатују и колеге у ОШ Слободан Секулић у Крчагову. Иначе, сведоци смо, све чешћих огласа из Немачке у којима се грађанима из Ужица, али и читаве Србије нуди запослење и одлична плата на простору немачког говорног подручја. Један од главних услова је познавање немачког језика.

Уколико се интересовање ученика и суграђана за немачки као други страни језик буде наставило и у будуће постоји могућност да се започне са озбиљним радом на пројекту да се у Првој основној школи отвори и једно експериментално билингвално одељење у коме би се више предмета учило на немачком језику.

Последњих година школи недостају смештајни капацитети како би примила све заинтересоване ученике који би хтели да је похађају.-Због тога смо принуђени да ове школске године обуставимо позиве за масовнији упис ученика, па чак и неке манифестације по којима смо били препознатљиви, навели су професори Соња Марковић и Никола Бацетић.

                                                                                                                                                                                                                                                                                              Драгица Цвијовић